• Nr konta: 22 1090 2851 0000 0001 4759 5497
Dogoterapia

Dogoterapia

Do zajęć w szpitalu, w których brała udział grupa przedszkolaków, dołączył nastolatek. Pani pielęgniarka powiedziała, że dobrze mu zrobi jak oderwie się na chwilę od telefonu. Paweł nie był tym zachwycony, ale od razu zauważyliśmy, że na widok psa podniosły się mu kąciku ust do góry. Chłopak wziął udział w prostych zabawach, ale równiez pomagał młodszym dzieciom. Na koniec spotkania, zapytał czy może chwilę posiedzieć Bellą. Prowadząca nie miała nic przeciwko, poprosiła żeby uzupełnił psu miskę z wodą, dał mu trochę smaczków, a ona akurat się spakuje. Paweł chętnie wszystko zrobił, a potem usiadł obok Belii i zaczął opowiadać o sobie: co lubi robić, kim chciał by zostać i dlaczego jest mu czasami smutno. - Psy są mega fajne. Bella mnie wysłuchała, patrzyła tymi swoimi mądrymi oczami i wcale mnie nie oceniała. - powiedział Paweł na koniec do prowadzącej.

 

Nie od dziś wiadomo, że towarzystwo czworonożnego przyjaciela pozytywnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale i zdrowie fizyczne. Bliski kontakt z psem okazuje się być również wspaniałą formą terapii. Obecność psa jest wyjątkowo pomocna podczas pobytu w szpitalu, gdy pacjenci czują się przygnębieni, osamotnieni i muszą mierzyć się z trudnościami. Zmniejszenie napięcia spowodowanego chorobą jest także celem „terapii śmiechem” prowadzonej przez wolontariuszy Fundacji Dr Clown. Z tego powodu w 2017 roku powstała idea współpracy między Fundacją a Mars Polska polegająca na połączeniu uśmiechu i towarzystwa psa dla dobra najmłodszych pacjentów. 

Zajęcia "terapii śmiechem" połączonej z dogoterapią są wspaniałym uzupełnieniem i wsparciem leczenia oraz rehabilitacji. Dogoterapia to także okazja do zabawy i odwrócenia uwagi małych pacjentów od bólu i pobytu w szpitalu. W trakcie zajęć z udziałem psów mali pacjenci odczuwają bezwarunkową akceptację ze strony zwierzęcia, dzięki czemu wzrasta ich pewność siebie i motywacja do ćwiczeń. Efekty widoczne są gołym okiem! Dzieci otwierają się i chętniej wchodzą w relacje z innymi, a smutek i lęk szybko ustępują na ich twarzach miejsca uśmiechowi.  Podczas zajęć dzieci przytulają się do psa, głaszczą go, mówiąc „jak dobrze, że jesteś”!

W zajęciach z udziałem wyspecjalizowanego psa jak dotąd wzięło udział prawie 8000 dzieci odbywających leczenie na oddziałach m.in. psychiatrii, onkologii, neurologii, kardiologii czy okulistyki.

Zajęcia z udziałem wyspecjalizowanego psa prowadzone są dla dzieci w szpitalach i placówkach specjalnych. Od 2021 r. prowadzimy także zajęcia dogoterapii dla osób starszych w DPS-ach.

Uśmiech pomaga leczyć. Poważnie!

Dotlenia, odpręża, poprawia odporność – to jedne z licznych, dobroczynnych właściwości uśmiechu. To właśnie z jego pomocą Doktorzy Clowni pomagają pacjentom w powrocie do zdrowia, prowadząc w polskich szpitalach terapię śmiechem.

 • Jesteśmy
  w całej Polsce
 • Pomagamy dzieciom,
  dorosłym i seniorom
 • Mamy ponad 20 lat
  doświadczenia
  w śmiechoterapii
 • Ponad milion
  wywołanych uśmiechów

Dlaczego Twoja pomoc
jest potrzebna?

Pobyt w szpitalu łączy się z bólem, cierpieniem, brakiem poczucia bezpieczeństwa i samotnością. Doktorzy Clowni, wykorzystując dobroczynne właściwości uśmiechu, pomagają dzieciom zapomnieć o strachu i dodają siły w powrocie do zdrowia.

Ty również możesz pomóc w realizacji programu "terapii śmiechem" w całej Polsce. Dzięki Twojemu wsparciu Doktorzy Clowni będą mogli dotrzeć z uśmiechem i dobrą energią do jeszcze większej liczby pacjentów w szpitalach i podopiecznych hospicjów.

Zobacz więcej

Masz pytania dotyczące darowizn?

22 844 82 03
kontakt@drclown.pl