FUNDACJA „DR CLOWN”

Od 1999 roku realizujemy program „Terapii Śmiechem i zabawą”. Pomagamy chorym dzieciom, osobom niepełnosprawnym i seniorom przebywającym w szpitalach i placówkach specjalnych. Organizujemy zespoły animatorów – „doktorów clownów”, którzy w kolorowych strojach i makijażu, obowiązkowo z czerwonym noskiem, niosą podopiecznym wspaniałą zabawową terapię. Sięgamy po klaunadę, iluzję, żonglerkę, interaktywne zabawy i animacje oraz empatyczne rozmowy. Za ich pomocą likwidujemy stres i napięcia spowodowane nietypową i często bardzo trudną sytuacją chorych dzieci, seniorów, osób niepełnosprawnych i zmagających się z innymi trudnościami życiowymi. Nasze motto brzmi „Uśmiech leczy”.

Obecnie około 500 przeszkolonych wolontariuszy, w przebraniu „doktora clowna” odwiedza rocznie prawie 60 000 potrzebujących w 150 szpitalach i placówkach w ponad 80 polskich miastach. Podczas każdej wizyty rozdają radość, uśmiech i czerwony nosek niezbędny, magiczny rekwizyt. Efektem ich działań jest minimalizowanie negatywnych konsekwencji choroby i hospitalizacji, wzmacnianie motywacji do zdrowienia i walki z przeciwnościami oraz wspieranie medycyny konwencjonalnej.

W ramach programu „Terapii śmiechem” regularnie odwiedzamy szpitale i różnego typu placówki, organizujemy również akcje specjalne, imprezy okolicznościowe i plenerowe.

O TERAPII ŚMIECHEM

Terapia śmiechem (geloterapia) oparta jest na założeniu, że śmiech ma wpływ na zdrowie – w perspektywie psychologicznej i fizjologicznej – i pomaga odreagować stres, konflikty, frustracje. Ta holistyczna metoda działa zarówno na ciało jak i umysł i służy nie tylko wykształceniu umiejętności rozładowania napięć emocjonalnych i stresu, ale także profilaktyce zdrowia.

Śmiech ma szereg dobroczynnych właściwości. Stymuluje układ odpornościowy, mobilizuje organizm do walki z chorobą, przyspiesza rekonwalescencję. Dotlenia – aż trzykrotnie zwiększa ilość powietrza pobieranego przy każdym wdechu. Poprawia nastrój, koncentrację i kondycję psychiczną. Zwiększa również pewność siebie oraz atrakcyjność, cementuje więzi międzyludzkie.

– Śmiech działa antystresowo: hamuje wydzielanie „hormonów stresu” – adrenaliny i kortyzolu. Poprawia nastrój, stymuluje wydzielanie „hormonów szczęścia” – endorfin. Wspiera konwencjonalną medycynę. Dlatego nasze motto brzmi: „uśmiech leczy” – tłumaczy Anna Czerniak, Prezes Fundacji „Dr Clown”.

Pierwszą organizacją, która wprowadziła geloterapię na polski grunt, jest Fundacja „Dr Clown”. Fundacja nawiązuje do działalności Huntera Doherty’ego „Patcha” Adamsa, amerykańskiego lekarza i aktywisty, prekursora terapii śmiechem, który w latach 60-tych w przebraniu clowna rozweselał pacjentów w szpitalu, pragnąć poprawić jakość ich życia i wspierając w ten sposób konwencjonalną medycynę.

Więcej o Fundacji „Dr Clown”: www.drclown.pl